Rozmiar: 52015 bajtów

Fantômas?
Rozmiar: 607397 bajtów Fantômas jest kolejnym oryginalnym tworem Mike Pattona. Nazwa zespołu pochodzi od tytułowego bohatera serii francuskich nowel wydawanych przed I Wojną Światową, napisanych przez Pierre Souvestre'a i Marcel Allain'a od 1911 do 1928 roku. W książkach Fantômas jest notorycznym złoczyńcą bez skrupułów, panem terroru, geniuszem zła. Jego postać owiana jest tajemnicą. Prowadzi nieustanną walkę przeciwko burżuazji. Początek pierwszej książki rozpoczyna dialog:"Fantômas."
"Co pan powiedział?"
"Powiedziałem: Fantômas."
"I co to znaczy?"
"Nic... i wszystko."
"Ale co to jest?"
"Nikt... a teraz... tak to jest ktoś!"
"I co ten ktoś robi?"
"Sieje terror!"


Muzyka Fantômas'a jest równie mistyczna jak powyższy dialog. Jest ona jedyna w swoim rodzaju. Zawiera w sobie zarówno brutalność i agresję, jak i delikatność i spokój. Trudno stwierdzić jaki gatunek muzyki prezentuje Fantômas. Jak w większości projektów Pattona spotkamy się z mieszaniną gitary elektrycznej, niekonwencjonalnego wokalu i efektów dźwiękowych. Dopiero w Fantômasie z Pattona uchodzi energia i agresja okazjonalnie emanuowana w Mr. Bungle. Nagłe zmiany tempa, mroczny klimat, zabawianie się rytmem i strukturami oraz nieprawdopodobny wokal są charakterystyczne dla muzyki prezentowanej przez Fantômas'a.

Wiosną 1999 roku ukazuje się pierwsza płyta Fantômas'a "Amenaza al Mundo" ("Zagraża światu"), wydana przez pattonowską wytwórnię Ipecac Recordings. Płyta składa się z 30 tracków. Co ciekawe, każdy z nich odpowiada poszczególnej stronie komiksowi, dlatego każdy z kawałków ma tytuł Page.

W 2001 roku ukazuje się znakomity album Fantômas'a pod tytułem "The Director's Cut". Jest to zbiór piętnastku ścieżek dźwiękowych z filmów grozy, przerobionych przez Pattona i spółkę. Album przysporzył Fantômasowi wielu fanów i zdobył ogromne uznanie. Tworzy ona niesamowity klimat, słuchając jej sami czujemy jakbyśmy brali udział w horrorze...

Połączone siły Fantômas'a i zespoły The Melvins zgotowały nam niespodziankę i odegrały wspaniały koncert, który miał miejsce na sylwestra 31 grudnia 1999 w klubie slim w San Francisco. Oficjalna wersja i bootleg nagrany przez fana zostały wydane jako płyta koncertowa pod tytułem: "Fantomas Melvins Big Band - Millennium Monsterworks".

Rok 2003 przynosi nam nowy krążek Fantômas'a pod tajemniczą nazwą "Delìrium Cordìa". I tym razem Patton nie zawiódł swoich fanów. Po raz kolejny spotkamy się z nieprawdopodobnym klimatem, psychodelicznymi dźwiękami dzwoneczków, łyżek uderzających o garnki i szybkim zmianom tempa. Na album składa się jeden kawałek trwający 74 min.Copyright © 2004-2005 by GaCiE
www.mikepatton.neostrada.pl All Rights Reserved