Rozmiar: 52015 bajtów

Fantômas - relacja z koncertu (9 maja 2004 - Warszawa, klub "Stodoła")

Z ogromną niecierpliwością oczekiwałem weekendu, kiedy dane mi było wsiąść w pociąg InterCity Gdańsk-Warszawa, aby pojawić się na koncercie jednego z moich ulubionych zespołów Mike'a Patton'a.

Wstęp do "Stodoły" był od godziny 20. W klubie pojawiliśmy się ok. 21. Panowie ochroniarze "obmacali" mnie tu i tam i zostałem wpuszczony do środka (aż wstyd się przyznać, że po ukazaniu legitymacji pieczątką wybito mi na prawym przedramieniu kolorowy napis - "NIELETNI"). Tu należy wspomnieć, że w panowie z ochrony spisali się na medal nie tylko przy wejściu, ale także przy barierkach (nikt nie mógł wtargnąć na scenę) i przed otwarciem drzwi od sali koncertowej (zakaz wnoszenia alkoholu etc.). W klubie zebrało się już sporo ludzi. Nie pamiętam dokładnie, ile musieliśmy czekać na otwarcie drzwi od sali koncertowej, ale pamietam, że byłem bardzo zniecierpliwiony. Oczekiwanie na Fantômas'a spędziliśmy na pogawędzce z paroma fanami Patton'a. Zakupili oni koszulki z nowego albumu "Delirium Cordia", które niestety, ale kosztowały wyjątkowo wysoką cenę 70 zł, tyleż samo kosztował nowy krążek Fantômas'a. W koncu weszliśmy do sali koncertowej.

Po jakichś parunastu minutach na scenę wszedł support. Nie był to jednak wcześniej zapowiadany japoński zespół Melt Banana, ale pochodzący z wysp brytyjskich zespół Guapo. Panowie grali całkiem przystępnie i wprowadzili miłą atmosferę przed występem Fantômas'a. Jednak po jakimś czasie ludzie zaczęli tracić cierpliwość i zaczęli skandować: "Patton, Patton!". Gdy ze sceny zszedł Guapo, pojawił się sam Patton (wyjściu towarzyszyły głośne owacje i brawa) i zaczął ustawiać swoje instrumenty muzyczne. Na koncert w warszawskiej stodole założył szary T-Shirt z napisem "San Francisco". Jednak niecierpliwość zaczęła się wzmagać wśród fanów, którzy ponad wszystko pragnęli rozpoczęcia występu Fantômas'a.

W końcu zespół wyszedł w pełnym składzie! Koncert rozpoczęto znakomitym kawałkiem z płyty "Director's Cut" - "The Godfather" (sam początek utworu był grany przez samego Patton'a na harmonijce). Jednak to co się później działo przechodziło ludzkie pojęcie! Sam stałem prawie przy scenie - 3 m od Mike'a Patton'a! Brak mi słów na to wszystko co się we mnie działo... To po prostu trzeba samemu przeżyć. Zadziwiający jest fakt, że Patton, który prawie nic nie mówił przez cały koncert (tylko raz, powiedział: "You're so sweet..."), nie rozkręcał tłumu przez typowe gagi koncertowe. Pierwszy raz widzialem takie zniecierpliwienie na twarzach fanow, gdy muzyka stawała się spokojna. Trudno opisać to uczucie, kiedy nie można się doczekać wejścia mocnej gitary elektrycznej i nagłego przyśpieszenia tempa!

Muszę napomknąć, o tym, co robił Patton. Otoczony rusztowaniem instrumentów klawiszowych, mikrofonami i samplerami mistrzowsko dyrygował zespołem. Aż dziw, że przy takim natłoczeniu dźwięków, zespół był doskonale zgrany. Muszę także wspomnieć o perkusji Dave'a Lombardo. Oprócz tego, że miał za plecami słynny gong, "serwował" dźwięki na metalowym wiadrze i gniótł plastykową butelkę "Nałęczowianki"! Niesamowite dźwięki w połączeniu z efektem echa dawały nieprawdopodobne rezultaty.

Zagrano kilkunastominutowy, intrygujący, ale spokojny fragment z nowego albumu "Delirium Cordia". Oprócz tego nie zabrakło takich utworów jak Page 29, Experiment in Terror, Simply Beautiful, Twin Peaks - Fire Walk With Me i innych! Niestety, oprócz tych wspaniale wykonanych utworów zabrakło mi Cape Fear, Rosemary's Baby (wypadało zaśpiewać, w końcu oryginalny utwór skoponowany przez Polaka - Krzysztofa Komedę)... ale co tu dużo gadać - panowie z Fantômas'a odwalili wspaniała robotę. Jednym słowem był to najbardziej zapierający dech w piersiach koncert w moim życiu.

Written by GaCiE


Zdjęcia z koncertu - kliknij aby powiększyć
(Źródło: www.stodola.pl)

Fantômas & Mike Patton:

Mike Patton Mike Patton Mike Patton Mike Patton Mike Patton Trevor Dunn Dave Lombardo Mike Patton Mike Patton Mike Patton Fantomas Mike Patton Mike Patton Mike Patton Mike Patton Mike Patton Mike Patton Mike Patton Mike Patton

Guapo:

Guapo Guapo Guapo


Bilet z koncertu

Bilet

Plakat Fantômas'a sprzedawany za 5 złCopyright © 2004-2005 by GaCiE
www.mikepatton.neostrada.pl All Rights Reserved